Granne med någon som spelar i en helt annan liga

En advokat lovar femtio års pålitlighet. Skylten bredvid gör ett ännu större anspråk.

Dela

Plötsligt vaknar ett minne från ett par veckor sedan: En reklamskylt i Las Vegas som jag passerade på väg till flygplatsen. Eller ja, mer korrekt: Två reklamskyltar, sida vid sida, som tillsammans bildade något av en ofrivillig teologisk debatt.

På den ena satt en vänligt leende man i 70-årsåldern. Han heter Edward och är advokat. Under porträttet stod sloganen:

“Trusted for 50 years.”

Det är i grunden en alldeles utmärkt slogan. Den signalerar stabilitet, erfarenhet och en rimlig nivå av självförtroende. Fem decennier är inget att skämmas för i någon bransch, allra minst i advokatvärlden där ett långt yrkesliv i sig fungerar som en kvalitetsstämpel.

I Las Vegas är människor dessutom vana vid stora löften, där lovar reklamen allt från evig tur till livsförändrande jackpotter.

I det perspektivet framstår “Trusted for 50 years” snarast nästan som balanserat försiktig.

Problemet är bara att reklamskyltar sällan står ensamma.

För precis bredvid Edward fanns en annan skylt. Den innehöll inga juridiska tjänster, inga telefonnummer och inga porträtt. Bara tre ord i stora bokstäver:

”JESUS IS LORD”

Det är i sig ett ganska kort budskap, men i just detta sammanhang sätter det Edwards slogan i ett lite besvärligt perspektiv.

“Trusted for 50 years” låter plötsligt inte lika imponerande när grannen i praktiken hävdar ett förtroendekapital som sträcker sig långt tillbaka i historien – och dessutom gör anspråk på att fortsätta i all evighet.

Skylt nummer två var dock nådig nog att inte skriva något i stil med “Trusted forever”. Den nöjde sig med sitt budskap, jämförelsen fick uppstå av sig själv.

Någonstans rymmer den där lilla scenen vid vägen ut mot Las Vegas flygplats ett perspektiv som bär något väsentligt inom sig. Människor kan samla erfarenhet, bygga rykte och bli pålitliga under ett långt liv. Det är fint och imponerande när så sker, men det slår sig samtidigt slätt gentemot världens skapare och herre.

Edward är säkert en utmärkt advokat, men behöver han själv någon att anförtro sig till skulle jag rekommendera honom reklamgrannen.

Och jag skulle för Edwards företags skull kanske även föreslå byte av reklamplats så att han hamnar jämte någon i sin egen liga.

Carl-Henric Jaktlund
Carl-Henric Jaktlund
Carl-Henric Jaktlund är chefredaktör på Sändaren samt författare till en handfull böcker. Han har en bakgrund som journalist på tidningen Dagen, pastor i pingströrelsen samt nationell ledare för Alpha Sverige.

Läs mer

Passionsdramat: Sanne kungens seger bekräftas

Kvinnorna vaknar tidigt denna påskdagsmorgon. Det är knappt gryning, och de beger sig till graven med kryddorna och oljorna de har förberett. Men när...

Passionsdramat: Sanne kungen bevisar sin kärlek

Påskdramat är hela världens, hela livets, berättelse. I dagarna tre skriver Fredrik Lignell utbildande, vägledande och hoppingivande utifrån det stora passionsdramat med Jesus i centrum. Detta är del 2, den avslutande delen publiceras på Påskdagen.

”Vi måste våga vara både relevanta och annorlunda”

Hur ser framtidens kyrka ut? I Sändarens podd pekar Equmenias generalsekreterare Marcus Lind ut riktningen: en kyrka som är begriplig och förankrad i vardagen – men också modig nog att sticka ut.

Passionsdramat: Två olika sorters kungar möts

Påskdramat är hela världens, hela livets, berättelse. I dagarna tre skriver Fredrik Lignell utbildande, vägledande och hoppingivande utifrån det stora passionsdramat med Jesus i centrum. Detta är del 1.