Lignell ger Passionsdramat liv i påsk på Sändaren

Under påsken publicerar Sändaren tre texter om det stora Passionsdramat med Jesus som centralpunkt. Skribent är Fredrik Lignell. – Det var en sällsam upplevelse att skriva detta, jag blev återigen så berörd av påskdramat.

På skärtorsdagen, långfredagen och påskdagen kommer Fredrik Lignells texter publiceras på Sändaren och ge en chans för läsarna att ta sig an det som brukar kallas för Passionsdramat. Kyrkans största och vackraste berättelse, enligt Lignell.

– Så många av människans utmaningar och erfarenhet får plats däri: Kontrollförlust, svek, sorg, förlust, död, återkomst och liv. Allt det vi sliter med och allt det vi hoppas på finns i påsken. Jag hör till dem som ogärna missar någon samling i kyrkan under påsk, jag blir så berörd varje gång och blev det även när jag nu skrev de här texterna. Det är en så stark berättelse.

Egentligen borde kyrkorna vara mer välbesökta än vad de är under påsken, tycker Fredrik Lignell som under 15 års pastoralt ledarskap i Ryttargårdskyrkan Linköping gjort vad han kunnat för att paketera påskfirandet så vackert och lockande som möjligt.

– Men påsken ligger ju också utmanande till, det har blivit en väldigt populär resa bort-helg till stugor, båtar och skidorter. Allt det där kan man ju unna människor samtidigt som man också kan unna dem ett ordentligt årligt möte med påskens storslagna berättelse, tänker jag.

Hur var det att skriva de här påsktexterna?

– Det var en sällsam upplevelse. Jag är ganska van vid att skriva texter och kommentera olika saker, men här blev det fokus på att helt enkelt berätta berättelsen. Och då blir det tydligt hur stark den är, att jag aldrig blir klar med den, hur mycket den berör mig. Det finns en sådan skönhet i evangeliet, i berättelsen om hur Gud ger sitt liv för mänskligheten.

Fredrik Lignells texter kommer att publiceras på morgnarna torsdag, fredag och söndag denna vecka.

image_pdfLadda ner som PDF
Carl-Henric Jaktlund
Carl-Henric Jaktlund
Carl-Henric Jaktlund är chefredaktör på Sändaren samt författare till en handfull böcker. Han har en bakgrund som journalist på tidningen Dagen, pastor i pingströrelsen samt nationell ledare för Alpha Sverige.

Läs mer

Om integrationen är problemet – varför inte försöka lösa den?

Jimmie Åkesson vill lägga exakt noll kronor på integration. Det är en märklig lösning från ett parti som ägnat decennier åt att beskriva problemen när integrationen inte fungerar.

Mohamsson pressades om klimat och bistånd när Vårgårda möte drog igång

Klimatet, biståndet, religionens plats i samhället och ungas mående stod i centrum när Liberalernas Simona Mohamsson blev först ut i årets partiledarutfrågningar i Vårgårda. Men premiärkvällen blev också ett samtal om samhällsgemenskap, familjeliv, företagande och politikens hårda tonläge – och om varför det inte räcker att arbeta och betala skatt för att ”göra rätt för sig”.

Niklas Hallman: ”Vi behöver en revolutionerande måltidsrörelse”

Mindre fokus på aktiviteter och mätbara resultat – mer på berättelser, öppna hem, stillhet och gemenskap runt det dukade bordet. För Niklas Hallman handlar framtidens kyrka om att återupptäcka sådant som funnits med från början. Och om en tillväxt som inte främst räknas i antalet människor i kyrkbänken.

Bykyrkan krokar arm med Equmeniakyrkan

I våras blev Åredalens pingstförsamling en samverkansförsamling mellan Pingst och Equmeniakyrkan. Samtidigt bytte församlingen namn till Bykyrkan. Nu laddar de 95 medlemmarna för sin första hösttermin under det nya namnet.