”Ja, det kan man väl göra.”
Det var SD-ledaren Jimmie Åkessons svar när han fick frågan om man ska riva frikyrkor ”där det predikas osvenska värderingar som homofobi till exempel”. Sverigedemokraterna har i flera år argumenterat för att moskéer som sprider ”anti-svenska” och ”homofobiska” idéer ska rivas, och nu frågade Aftonbladets reporter My Rohwedder om detsamma gällde frikyrkor.
Svaret var alltså ja. Jimmie Åkesson tvekade inte.
Ryktet som inte var ett rykte
Detta har förstås skapat oro och stora protester bland Sveriges kristna eftersom det skulle utgöra ett enormt hot mot både religionsfriheten och äganderätten att ge staten möjlighet att riva gudstjänstlokaler baserat på vad som predikas i dem.
Till en början tycktes SD inte särskilt bekymrat om att Jimmies uttalande kunde skrämma bort frikyrkliga väljare från Tidöpartierna, SD:s presstjänst hade i fredags inte några andra kommentarer att ge till Åkessons hot om att riva ”osvenska” kyrkor annat än att ”det känns ganska tydligt vad som avses med osvenska värderingar”.
På söndagen ändrade dock SD ton. Partitoppen Julia Kronlid, som själv är frikyrkligt kristen, hävdade att det var ett ”rykte” att SD vill riva kyrkor. ”Nej, vi ska såklart inte riva frikyrkor” skrev hon på Facebook, bara för att paradoxalt nog sedan beskriva under vilka omständigheter SD vill riva frikyrkor: om de ”sprider våldsromantik, hat och uppmanar till terrorism. Där har Jimmie helt naturligt svarat ja.” Jimmie Åkesson själv har spridit Kronlids inlägg och skriver att hon har ”förstått det helt rätt”.
SD-ledamoten Alexander Christiansson argumenterade på samma sätt att det är ett ”osant rykte” att SD vill riva kyrkor samtidigt som han berättade att SD vill riva kyrkor som staten bedömer utgöra ett hot mot rikets säkerhet. ”Det är det som Jimmie menar”, påstår Christiansson.
”Men det var inte
det Jimmie Åkesson sa”
Men det var inte det Jimmie Åkesson sa. SD-ledamöterna beskriver en korrekt återgivning av Åkessons ord som ett osant ”rykte” samtidigt som de bekräftar att SD vill göra det möjligt att riva gudstjänstlokaler baserat på vad som predikas där.

Religionsfriheten måste gälla alla
Naturligtvis är hat och hets mot HBTQ-personer, judar, etniska svenskar och andra grupperingar oacceptabelt, liksom antidemokratisk verksamhet. Men att försöka lösa det genom att staten bokstavligen river kyrkor och moskéer är ett ingrepp på både religionsfriheten och äganderätten. Det är dessutom fullständigt verkningslöst – en hatpredikant kan fortsätta sprida sitt hat även om en byggnad förstörs.
Det enda som faktiskt motverkar spridande av antisemitism och annan hatförkunnelse är lagen om hets mot folkgrupp, som många sverigedemokrater ironiskt nog vill avskaffa.
Påståendet att det inte skulle gälla några faktiska kyrkor utan bara hypotetiska är svårt att ta på allvar när Jimmie Åkesson och Sverigedemokraterna gång på gång har kritiserat högst verkliga kyrkor i Sverige för att de har hjälpt flyktingar, papperslösa, EU-migranter och andra utsatta grupper av utländsk härkomst.
Faktum är att vi inte ens behöver spekulera i hur Sverigedemokraterna vill behandla kyrkor och kristna organisationer. Den senaste mandatperioden är den första någonsin som SD har haft ett betydande inflytande över svensk politik genom Tidösamarbetet.
Frikyrkliga väljare har länge varit överrepresenterade bland borgerliga väljare, inte minst hos Kristdemokraterna. Många har sett partiet som en garant för kristna värderingar i politiken och betraktat ett borgerligt regeringsalternativ som mer välvilligt inställt till kyrkor och kristet civilsamhälle.
Men som Jesus sa: av frukten känner man trädet (Matt. 7:16-20). Det räcker inte att tala fint om kristna värderingar, sådant behöver synas i praktisk handling.

Stöden som försvann
Under Tidösamarbetet har statsbidraget till studieförbunden minskat med sammanlagt 500 miljoner kronor mellan 2024 och 2026. Studieförbund och folkhögskolor har i generationer varit en del av den infrastruktur där frikyrkor utbildat ledare, bedrivit kulturverksamhet, gett människor en andra chans till utbildning och skapat mötesplatser.
Även samfunden själva har fått kraftigt minskade organisationsbidrag. De fem största frikyrkosamfunden förlorar 2026 tillsammans omkring elva miljoner kronor i organisationsbidrag – nära hälften av vad de fick året innan. För Pingst pekade det preliminära utfallet på ett ras från ungefär nio miljoner kronor till 2,9 miljoner.
Även det svenska biståndet till fattiga länder har minskat med åtskilliga miljarder. Kristna biståndsorganisationer har fått se långvariga finansieringsformer rivas upp och stödet begränsas, något som har fått många kristna biståndsorganisationer att protestera.
Och så har vi migrationspolitiken. Frikyrkor över hela Sverige har gång på gång sett människor som döpts, blivit församlingsmedlemmar och bekänt kristen tro få avslag och utvisningsbeslut på bisarra grunder. I takt med att Tidöregeringen har gjort migrationspolitiken mycket ”stramare” har utvisningsbesluten för konvertiter ökat massivt.
Förvisso har regeringen nyligen beslutat att tillsätta en konvertitsamordnare på Migrationsverket, vilket förhoppningsvis kommer öka rättssäkerheten för konvertiters asylprocesser. Men det undergrävs av att Tidöregeringen också har minskat advokaters möjligheter att hjälpa asylsökande.
”För alla de kristna konvertiter
som redan har fått felaktiga
avslag är det nattsvart”
Och för alla de kristna konvertiter som redan har fått felaktiga avslag är det nattsvart. Tidöpartierna har agerat för att polisen lättare ska hitta och fånga in papperslösa så att de kan utvisas, medan det blivit mycket svårare att söka asyl på nytt. Det drabbar tusentals kristna som fått felaktiga avslag av Migrationsverket.
Som om detta inte vore nog har Tidöregeringen gett biståndspengar till Syriens jihadistiska regering och Somalias antisemitiska premiärminister för att deras länder ska ta emot fler personer som Sverige vill utvisa dit, inklusive kristna. Tidöregeringen har till och med inlett samtal med talibanerna för att öka utvisningar av bland annat kristna och kvinnor till Afghanistan.

Vad vinner kristna på Tidö?
Så frågan är vad kristna egentligen vinner på att stödja Tidöpartierna även om Jimmie Åkesson skulle backa från sitt hot om att riva våra kyrkor?
Min erfarenhet är att många kristna Tidö-väljare är fast övertygade om att en rödgrön regering skulle vara ”kristendomsfientlig”, trots att både Centerpartiets partiledare och Miljöpartiets kvinnliga språkrör själva är kristna. Det är dock inte en helt ogrundad rädsla. Den socialistiska rörelsen har haft starka ateistiska strömningar. Det har funnits socialister som drömt om att religionen skulle försvinna. Kommunistiska regimer har utsatt kristna för fruktansvärd förföljelse.
Och medan Vänsterpartiet sällan hetsar mot kristna idag har partiet allvarliga problem med antisemitism bland flera företrädare och medlemmar, något som har blivit väldigt tydligt i media de senaste veckorna. Det ska inte ursäktas eller relativiseras. Antisemitism är lika oacceptabel när den kommer från vänster som när den kommer från den långa raden sverigedemokrater som avslöjats med antisemitiska konspirationsteorier och uttalanden.
Men det betyder inte att Tidösamarbetet automatiskt blir det kristna alternativet.
”Politiken måste bedömas efter
vad den faktiskt leder till”
Det är just den föreställningen jag tror att svensk frikyrklighet behöver göra upp med. Politiken måste bedömas efter vad den faktiskt leder till, inte efter vilken sida som historiskt har uppfattats stå närmast den egna rörelsen.
När frikyrkliga verksamheter får försämrade ekonomiska villkor, kristna biståndsorganisationer protesterar mot nedskärningar, församlingar kämpar för konvertiter som riskerar utvisning och ledaren för Tidösamarbetets största parti öppnar för att gudstjänstlokaler ska kunna rivas på grund av vad som predikas där, borde åtminstone frågan ställas.
Att många frikyrkliga trots detta fortsätter att betrakta Tidösamarbetet som det självklara kristna politiska alternativet börjar likna en självdestruktiv relation.
Vad krävs egentligen för att den frikyrkliga lojaliteten till Tidösamarbetet ska brista?



