”Så roligt få vara scout utan att vara ledare”

Nyligen arrangerades det första lägret för äldre scouter, och det skedde med mersmak. Planer på uppföljning nästa år finns redan.

Runa Jönsson, 65 år, från Varberg är upprymd när hon ombeds berätta om Scoutlägret Äldre som arrangerades på Åsengården utanför Borås.

– Idéen väcktes förra sommaren när vi var några som möttes och pratade minnen, då kom scouting på tal. En som hade varit med på scoutlägret Större berättade att hon hade fått gå och lägga sig mitt på dagen, att det tog på krafterna, och då började vi prata om att det även borde finnas något som är anpassat för äldre scouter, berättar hon.

Sagt och gjort, olika utskick gjordes och snart var en lägerkommitté på sju personer – inklusive Runa Jönsson – bildad. Därför bestämdes datum, plats och klargjordes att lägret var speciellt riktat till de äldre, på hemsidan deklarerades: ”Yngre än 55 år får följa med i mån av plats.”

– Det blev 25 personer till slut, mellan 56 och 86 år. Fler hade önskat komma men hade förhinder, det är mycket som sker – studentfirande, resor – i mitten av juni. Dessutom finns det högst troligen många som inte fick informationen i tid, så nästa år hoppas vi vara än fler.

Claes Lager fanns med som kaplan och berättade bland annat om scoutlagen och hur den förändrats genom åren.

Det blir en fortsättning?

– Ja, vi har preliminärbokat datum och ska snart slå fast det, kyrkoledare Karin Wiborn kommer troligen med vilket vi ser fram lite extra emot.

Vad gjorde ni på lägret?

– Två dygn, från 11-kaffet på fredagen till förmiddagsgudstjänst utomhus till fågelkvitter på söndagen, höll vi på. Vi lagade mat, hade nostalgi-quiz och var uppdelade i olika patruller som hade varsitt vindskydd, men det var frivilligt om man ville sova där eller inte – rum inomhus fanns att tillgå för den som föredrog det. Och så hade vi en storspårning som lägerkommitténs barn arrangerade.

Gjorde de den extra svår för sina föräldrar med vänner?

– Haha, nej det tror jag inte, den var bra och jag tror de tyckte det var roligt att arrangera den.

Och responsen från deltagarna, hur var den?

– Väldigt god, det var många som konstaterade att det var fint få vara iväg på läger utan att vara ledare. Att bara vara scout , liksom, så det känns som det fanns ett uppdämt behov. Det blev en väldigt lyckad helg, väldigt trevligt och mycket skratt: Någon sa exempelvis att vi kanske kunde ha en spårning mitt i natten eftersom alla vi äldre ju ändå går upp på toaletten då (skratt).

Detta blir kanske starten på ett nätverk för ”gammelscouter”, det låter som det behövs?

– Ja, kanske det, vi får se vad det landar i, först planerar vi i alla fall för nästa års läger som ska heta Ännu äldre, utifrån att det ordinarie scoutlägret hette Större.

Eller kanske ge det namnet Ännu större i så fall?

– Åh, kanske det, tack för tips – det var också ett bra namn!

image_pdfLadda ner som PDF
Carl-Henric Jaktlund
Carl-Henric Jaktlund
Carl-Henric Jaktlund är chefredaktör på Sändaren samt författare till en handfull böcker. Han har en bakgrund som journalist på tidningen Dagen, pastor i pingströrelsen samt nationell ledare för Alpha Sverige.

Läs mer

Om integrationen är problemet – varför inte försöka lösa den?

Jimmie Åkesson vill lägga exakt noll kronor på integration. Det är en märklig lösning från ett parti som ägnat decennier åt att beskriva problemen när integrationen inte fungerar.

Mohamsson pressades om klimat och bistånd när Vårgårda möte drog igång

Klimatet, biståndet, religionens plats i samhället och ungas mående stod i centrum när Liberalernas Simona Mohamsson blev först ut i årets partiledarutfrågningar i Vårgårda. Men premiärkvällen blev också ett samtal om samhällsgemenskap, familjeliv, företagande och politikens hårda tonläge – och om varför det inte räcker att arbeta och betala skatt för att ”göra rätt för sig”.

Niklas Hallman: ”Vi behöver en revolutionerande måltidsrörelse”

Mindre fokus på aktiviteter och mätbara resultat – mer på berättelser, öppna hem, stillhet och gemenskap runt det dukade bordet. För Niklas Hallman handlar framtidens kyrka om att återupptäcka sådant som funnits med från början. Och om en tillväxt som inte främst räknas i antalet människor i kyrkbänken.

Bykyrkan krokar arm med Equmeniakyrkan

I våras blev Åredalens pingstförsamling en samverkansförsamling mellan Pingst och Equmeniakyrkan. Samtidigt bytte församlingen namn till Bykyrkan. Nu laddar de 95 medlemmarna för sin första hösttermin under det nya namnet.